Choď na obsah Choď na menu
 


Kulturistika (angl. bodybuilding) - jej hlavným cieľom je prostredníctvom použitia špecialných cvikov založených na báze progresívneho odporu dosiahnuť estetizáciu ľudského tela. Bodybuilding nie je len šport, je to životný štýl, prístup k cieľavedomému tvarovaniu ľudského tela. Moderná kulturistika sa začala rozvíjať na začiatku 20. storočia v USA. Hlavnými propagátormi tohto športu boli bratia Weiderovci, ktorí vytvorili niekoľko základných prístupov k tvarovaniu postavy. Začali organizovať súťaže a pritiahli široké masy bežného obyvateľstva. Za najvýznamnejšiu osobnosť v kulturistike sa považuje Arnold Schwarzenegger, mladý Rakúšan, ktorý na pozvanie od bratov Weiderovcov cestuje do USA, aby sa neskôr stal mnohonásobným víťazom naj prestížnejšej súťaže Mr. Olympia. Kulturistika prekonala od svojich počiatkov dlhú cestu, v súčasnosti sa vo svete koná mnoho profesionálnych aj amatérskych súťaží. Tzv. železnej hre sa v 21.storočí nevenujú už len nadšenci v pivniciach a podkrovných posilňovniach, fitness sa stáva veľmi populárnym životným štýlom. Mnohí ľudia pravidelne navštevujú fitness - centrá a bojujú proti obezite, srdcovým chorobám tým, že sú aktívni.

Obrázok

Kulturistika ako šport nie je zaradená medzi olympijskej disciplíny. V kulturistike nejde primárne o dvíhanie záťaže, i keď prekonávanie odporu závaží je hlavným tréningovým prostriedkom, ale o rozvoj svalových partií tela.

Na súťažiach sa posudzuje viacero faktorov pretekárov, ako sú napríklad objem svalstva, symetria postavy a vyrysovanosť, ostrosť detailov, prevedenie základných póz, voľná zostava pretekárov, úprava pokožky a celkový dojem. Hodnotenie je subjektívne, preto sa často na súťažiach stáva, že výsledky sú kontroverzné. Tomuto nedostatku sa rôzne federácie snažia predísť pomocou skupín ,,panelov" tie sa losujú a priraďujú ku kategóriám. Následne, rozhodcovia udeľujú body.

Základné postoje - pózy, podľa ktorých sa pretekári hodnotia sú: Základný postoj, Dvojitý biceps spredu, Široký chrbtový sval spredu, Hrudník z boku, Dvojitý biceps zozadu, Široký chrbtový sval zozadu, Ľubovolný triceps a Brucho stehná. Občas sú pretekári vyzvaní o prezentáciu pózy "most muscular", ktorá patrí medzi nepovinné.

Športovci sa pripravujú na súťaž dodržiavaním dietneho režimu a úpravou tréningového programu. Z pravidla využívajú rôzne formy diét (sacharidové vlny a CKD) ktoré využívajú až do posledného týždňa pred súťažou. V tomto týždni diétu prerušia a aplikujú sacharidovú super-kompenzáciu, kedy sa v prvých dňoch usilujú o ,,vyprázdnenie" svalového glykogénu intenzívnym dvojfázovým tréningom a stravou bez sacharidov aby ho následne vo fáze ,,cukrovačky" mohli doplniť a tým zväčšiť celkový objem svalstva a ich definíciu. (Telo má po akútnom nedostatku glykogénu tendenciu predzásobiť sa).

Kulturistika sa celkovo delí na dve divízie: Profesionálnu a amatérsku. Profesionáli sa zúčastňujú iba profesionálnych súťaží, kde nerozhoduje váha ani výška pretekára. V poslednej dobe, sa opäť vynára snaha zaviesť dve kategórie: do 90 kg a nad 90 kg, čím chcú organizátori dať šancu aj nižším pretekárom, ktorý napriek svojej veľkej svalovej hmote pri ich vyšších kolegoch zanikajú. Najprestížnejšou profesionálnou súťažou je Mr. Olympia

Amatéri súťažia vo viacerých váhových kategóriách a najprestížnejšou súťažou sú majstrovstvá sveta.

Do popredia sa čoraz viac dostáva, takzvaná, Naturálna kulturistika, ktorá sa snaží presadzovať prístup k športu bez steroidov a zakázaných látok.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

hovno

(chuj, 23. 10. 2017 18:20)

kravina

Tam ste bili nejveci kulturistika moc vam tam sluilo nes nekomu jinimu hlapovi zz

(Arlnotde, 22. 9. 2016 11:27)